Чому українцям варто зробити щеплення проти коронавірусу? Пояснюють відомі лікарі

Протягом перших двох днів в Україні вакцинували проти коронавірусу понад 1300 осіб

Протягом попередніх днів зробили щеплення всі лікарі нашого відділення, санітарки, медсестри, лікарі з інших відділень. Усі вони добре почуваються, побічних реакцій немає
Іван Тельнов, лікар-пульмонолог Чернігівської обласної лікарні:

– У мене двоє дітей-школярів, їх імунізовано за календарем. Це абсолютно нормально – захищати себе і свою сім’ю від вірусів. Це питання життя. Вважаю, всім варто пройти вакцинацію проти коронавірусу, тому що інших способів зупинити пандемію поки не існує.

Об этом сообщает Сити невс

Я зовсім не вагався і вакцинувався одним із перших 24 лютого. До цього я не хворів, хоча моя родина перехворіла і я працюю в "ковідному" відділенні. Але аналізи засвідчили, що антитіл до коронавірусу у мене немає.


Фото: Іван Тельнов / Facebook
Тельнов: Не думаю, що з Covishield можуть бути якісь проблеми. Фото: Іван Тельнов / Facebook


Процедура нічим не відрізняється від вакцинації проти інших інфекцій. Після неї почуваюся абсолютно нормально, як і до вакцинації. Моя дружина працює в лікарні і теж зробила щеплення. З нею все гаразд. Протягом попередніх днів зробили щеплення всі лікарі нашого відділення (хоча багато з них уже перехворіло), санітарки, медсестри, лікарі з інших відділень. Усі добре почуваються, побічних реакцій немає, ніхто не скаржиться. Трохи болить плече, але таке спостерігають після будь-якого щеплення.

У моєму оточенні прихильники вакцинації та опоненти розділилися приблизно порівну. Розумію, що на сьогодні всі вакцини проти коронавірусу недостатньо вивчені. Але часу на ретельні дослідження немає. Спостерігати, як переповнюються лікарні, як помирають люди, – не варіант. Треба використовувати будь-який шанс, щоб уникнути хвороби.

Серед моїх колег немає тих, хто навідріз відмовляється робити цю процедуру. Деякі ще сумніваються, оскільки тривають суперечки щодо ефективності вакцини, є інформація, що тим, хто переніс COVID-19, потрібно пів року почекати. Є й упередження щодо конкретної вакцини. Але цей завод в Індії виробляє мало не половину всіх вакцин у світі, якими вже багато років імунізують людей. Не думаю, що з Covishield можуть бути якісь проблеми.

Однозначно краще вакцинуватися, ніж грати в російську рулетку і сподіватися, що ти потрапиш у відсоток тих, хто легко переносить хворобу
Олена Костюк, неонатологиня, педіатриня:

– Я сама обов’язково зроблю щеплення, коли настане мій час, і вакциною, яка буде доступною на той момент у країні. Чому? Тому що ніколи не знаю, з якою хворобою до мене приходить людина. Це передусім мій захист, а також захист пацієнтів, які можуть від мене дістати захворювання, адже я не знаю, перехворіла я чи ні. У мене не було явних симптомів, я не робила досліджень.

Інший бік питання – соціальний. Вакцинація в усьому світі добровільна. Але якщо ми захочемо подорожувати, нам однозначно знадобиться щеплення. Я людина мобільна і не збираюся сидіти тижнями на ізоляції та робити тести.


Олена Костюк
Костюк: Важких ускладнень у світі після вакцинації на сьогодні не зафіксовано. Фото: Olena Kostiuk / Facebook


Зараз багато розмов про безпеку вакцин. Хочу звернути увагу на той факт, що ми пізніше за всіх починаємо вакцинацію, і в цьому є великий плюс, адже ми вже бачимо, як це відбувається в інших країнах і наскільки це безпечно. Ми бачимо реакцію суспільства і наслідки. Більше того, поки ми підійдемо до масової вакцинації всіх верств населення, ми вже знатимемо, наскільки довго працює вакцина, скільки доз потрібно вводити тощо.

Однозначно краще вакцинуватися, ніж грати в російську рулетку і сподіватися, що ти потрапиш у відсоток тих, хто легко переносить хворобу. Ніхто своєї імунної системи досконало не знає. Як лікарка я бачу тенденцію, що навіть люди, які раніше нічим особливо не хворіли, не належали до груп ризику, вели здоровий спосіб життя і займалися спортом, дуже важко переносять хворобу. А наслідки постковідного синдрому настільки важкі й непередбачувані, що ніхто не може сказати, чим усе закінчиться. Тому будь-яка вакцина краща за її відсутність.

Щодо вакцин, незабаром точно прибуде Pfizer/BioNTech. Зараз доступний дженерик Covishield від Oxford/AstraZeneca. Я добре ставлюся до дженериків. Це препарати, які виробляють на основі тих самих складових частин, що є в брендових препаратах. Є дві країни, які є лідерами виробництва дженериків, – Бразилія й Індія. Весь світ користується їхніми препаратами.

Українці постійно думають, що нам підсовують щось погане. Це вияв комплексу меншовартості. Китайська CoronaVac – гарна вакцина. Я знайома з продукцією компанії Sinovac Biotech, знаю, яка у них система контролю якості. Це абсолютно гідна вакцина. Поки вакцинація безоплатна, треба цим скористатися.

Однозначно всі групи ризику потрібно імунізувати. Є категорії людей, яким вакцинації не проводять за медичними показаннями, також не роблять щеплення вагітним і дітям до 16 років.

Однак світова практика і рекомендації ВООЗ стосовно вакцинації стверджують: якщо ризик захворювання і смерті від нього перевищує потенційний ризик вакцинації, то щеплення робити однаково треба. Наприклад, якщо в країні епідемія жовтої лихоманки і людина має якісь протипоказання до вакцинації, то краще зробити щеплення, ніж померти від жовтої лихоманки. Аналогічна ситуація з коронавірусом.

Бачу багато відмов від вакцинації, зокрема серед медпрацівників. Розумію: кожен має свої думки, страхи. У мене багато даних про вакцинацію у США, тому що я там була і мої американські колеги вже зробили щеплення, ми на постійному телефонному зв’язку. У Штатах вакцинують усіх, і тих, хто вже перехворів, теж. Хочу підкреслити, що жодна імунізована людина не померла. Випадки смерті, про які пишуть, не розібравшись у ситуації, – це люди, які мали причини, не пов’язані з імунізацією. Важких ускладнень у світі після вакцинації на сьогодні не зафіксовано.

Кожен має вникнути в тему, вибрати джерела інформації, яким довіряє. Час подумати ще є
Андрій Волянський, лікар-імунолог, доктор медичних наук:

– Зараз я робити щеплення не буду, бо недавно перехворів. Але зроблю щеплення, коли з’являться вакцини проти нових варіантів коронавірусу. Думаю, це буде зовсім скоро, можливо, навіть цього сезону. Не відкидаю, що восени вже може постати питання про сезонну вакцинацію не тільки проти грипу, а й проти коронавірусу.

Я не знаю, що буде доступно на той момент. Але якби я вибирав, то віддав би перевагу китайській CoronaVac (це інактивована вакцина) або американській Novavax (рекомбінантна). Я вважаю їх найбезпечнішими, тому що це класичні типи вакцин, які давно виробляються, а їх побічні ефекти добре вивчені.


Фото: likarni.com
Волянський: вакцинуватися чи ні? Рішення кожен ухвалює для себе сам. Фото: likarni.com


Чи варто вакцинуватися? Для людей, які ризикують померти або важко перенести захворювання, вакцинація, безумовно, потрібна. Насамперед це люди похилого віку і люди із хронічними захворюваннями. Їм потрібно зробити щеплення зараз, щоб захистити себе від зараження, важкого перебігу і летальних наслідків.

Не вакцинують дітей, вагітних жінок, а також людей, у яких є медичні протипоказання.

Для всіх інших вакцинація має бути добровільною. Для молоді ризик померти від коронавірусу майже такий самий, як і ризик померти від грипу, – 0,1%. Треба вакцинуватися чи ні? Рішення кожен ухвалює для себе сам. Одні люди щороку роблять щеплення проти грипу, а хтось ніколи не робить. Усе індивідуально.

Людям, які перехворіли, необов’язково зараз вакцинуватися. У них є захист. Він може бути активним до одного-двох років.

У кожної людини свої аргументи. Але я припускаю, що частина українців, особливо ті, хто перехворів, відмовлятиметься від вакцинації. Багато людей у принципі не збирається вакцинуватися. Також є велика кількість людей, яка вважає цю інфекцію безпечною для себе. І буде ще одна категорія відмовників – люди, які не довіряють цій конкретній вакцині. Я думаю, що приблизно 50% вакцинується, інші відмовлятимуться. Зокрема і серед лікарів. Зараз багато суперечливих відомостей, і людині складно ухвалити рішення. Але кожен має вникнути в тему, вибрати джерела інформації, яким довіряє. Час подумати, вивчити інформацію ще є.

Уже стрімко зростає кількість випадків госпіталізації, і за два тижні буде досить гаряче, ми відчуємо це. Листопад нам ще здасться квіточками

Федір Лапій, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти:

– Рішення ухвалив: зроблю щеплення і собі, і своїм батькам. Я міг потрапити в першу хвилю вакцинації, але оскільки працюю на кафедрі і не є працівником лікарні, робитиму щеплення трохи пізніше.

Для себе я не вибирав би вакцини, а взяв те, що є під рукою. У мене немає упередження щодо китайської вакцини або індійської. Але я розумію, що країна походження вакцини для багатьох людей може бути вагомим аргументом. У суспільстві є певна довіра до європейського виробника, а якщо це ще й німецький продукт, він точно гарний, тому що німці поганого не зроблять. Аналогічно з американським. Усе, зроблене у США, – надійне. Це на рівні переконань.

Вакцинуватися варто. Стосовно цього сумнівів немає. Це те саме, що відповідати на запитання: варто чи ні дотримуватися правил дорожнього руху? Правила написано кров’ю, і вони дають можливість зберегти багато життів. Так і тут. Ми знаємо, що COVID-19 – небезпечна хвороба, яка забирає життя. Думаю, вже в родині кожного українця є приклади важкого перебігу або смерті. Дослідження свідчать, що значно зменшується ризик захворіти і мати важкий перебіг хвороби після вакцинації. Ремені безпеки не запобігають аваріям, але вони знижують ризик смерті у разі автокатастрофи на 85%. Так і зі щепленнями проти вірусних інфекцій.

Вакцинація знижує ризик потрапити в лікарню. У такий спосіб ми залишаємо людей на робочих місцях, зокрема лікарів. І тоді пацієнти зможуть спокійно прийти до пульмонолога, кардіолога, хірурга, гінеколога, іншого фахівця в разі потреби.

Є люди, яких ми не можемо захистити за допомогою вакцинації. Говорити, що їм не потрібне щеплення, некоректно. Не роблять щеплення онкохворим, які приймають хіміотерапію, людям із серйозними захворюваннями, які приймають імуносупресивну терапію тощо. Також поки не дозволено вакцинацію вагітних жінок. Але ми можемо захистити їх, створивши імунний прошарок вакцинованих людей.


Фото: Федір Лапій / Facebook
Лапій: Ми хочемо, щоб повторних випадків захворювання було менше. Особливо серед лікарів. Фото: Федір Лапій / Facebook


Зараз соціологічні дослідження свідчать, що у нас менше ніж 50% охочих зробити щеплення. Кількість відмов коливатиметься через низку чинників.

Багато українців вважає: якщо вони перехворіли, то вони захищені, і поводяться безтурботно, не дотримуються заходів захисту, знімають маски тощо. Знаєте, це як перебігти дорогу на червоне світло і радіти, що тебе не збила машина. Але що більше людина порушує правила, то вищі її шанси потрапити під автомобіль. Те саме стосується й вакцинації. До людей ще не дійшло, що є випадки повторного зараження.

Є рекомендації національної експертної ради з питань імунопрофілактики, які ще раз переглянули і схвалили у присутності міністра охорони здоров’я Максима Степанова та інфекціоністки Ольги Голубовської. Там записано, що рекомендовано не скасувати, а відкласти вакцинацію на шість місяців людям, які перенесли COVID-19. Ми хочемо, щоб повторних випадків захворювання було менше. Особливо серед лікарів.

Популяризації вакцинації сприятиме швидке зростання захворюваності. Уже стрімко зростає кількість випадків госпіталізації, і за два тижні буде досить гаряче, ми відчуємо це. Листопад нам здасться квіточками. Тому розгортають додаткові місця та мобільні госпіталі.

Відіграє велику роль приклад інших людей. Багато лікарів дивиться, як вакцинуються їхні колеги, розпитують. Це допоможе їм в ухваленні особистого рішення. Досвід свідчить, що на другу вакцинацію припадає менше несприятливих відчуттів, зокрема через психологічні причини.

Що може завадити кампанії з вакцинації і зменшити кількість охочих? Зрозуміло, що рано чи пізно й у нас будуть випадки, коли вакцинація за часом збіжиться з випадками смерті пацієнтів, як це є в інших країнах. Наприклад, у Норвегії імунізували майже 100% мешканців будинків для людей похилого віку. Оскільки це місця, по суті, паліативної допомоги, там помирає 40–45 осіб на день. Серед померлих опинилися і ті, кого вакцинували, що не дивно. Питання лише в тому, наскільки до цього готове суспільство. Можна очікувати, що перший такий збіг стане топовою подією в українському інформаційному полі. Ніхто не буде думати про якісь морально-етичні аспекти. Це може не тільки зупинити кампанію імунізації, а й повністю зруйнувати довіру до вакцинації.

Треба більше покладатися на медичних працівників, які мають бути основним джерелом для політиків, чиновників, керівників міських і районних адміністрацій. А ми бачимо, що ця ланка у нас дуже слабка. За прикладами далеко ходити не потрібно. Послухайте, що говорять політики у студіях телеканалів. Їм же хтось це у вуха вкладає. Я бачив інтерв’ю мера Бердянська. Він сказав, що порадився із фахівцями і вирішив, що не експериментуватиме і не робитиме щеплення, оскільки перехворів. Такі некоректні заяви людини, яка обіймає посаду, матимуть вплив на рішення інших людей.

Відмовлятися від вакцинації тільки тому, що вже перехворів, не зовсім розумно, адже може з’явитися той варіант вірусу, до якого імунітету немає

Володимир Широбоков, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри мікробіології та вірусології Національного медичного університету імені Олександра Богомольця:

– Я прихильник вакцинації як такої, не тільки проти коронавірусу. У всьому світі поширена антивакцинальна позиція, що кидає нас у середньовіччя. Відмова від щеплень – катастрофа для людства. Особливо за умов, коли у нас немає жодних специфічних препаратів для лікування коронавірусної інфекції. Вона дуже підступна, непередбачувана і мало вивчена. Єдиний спосіб захисту – вакцинація. Затягування вакцинального процесу в країні я вважаю дуже небезпечним.


Фото: day.kyiv.ua
Широбоков: В одних людей антитіла до коронавірусу зберігаються довше, а інші хворіють і двічі, і тричі. Фото: day.kyiv.ua


Я за віком потрапляю в першу хвилю і планую зробити щеплення тією вакциною, яка буде наявною. Буде індійська – зроблю щеплення індійською, буде американська – імунізуюся американською. Не задумуючись.

Вакцини можуть бути різними за типом. Вони всі дієві та здатні нейтралізувати вірус. Не важливо, хто виробник. Головне, щоб вони були сертифікованими і визнаними Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Процес має відбуватися негайно. Для мене яскравий приклад – Ізраїль, який уже вакцинував більшість населення та дістав чудовий результат – придушення поширення інфекції сягнуло 90%.

У нас, за соціологічними даними, 50% не планують робити щеплення. Та й вакцин у широкому доступі поки немає. 500 тис. доз для 40 млн населення – це дуже мало.

Не варто недооцінювати вірус. Це, скажімо так, істота, яка хоче пристосуватися до довкілля і жити. Тому для всіх вірусів характерна мутація. А в коронавірусу є для цього спеціальні пристосування, він народжуватиме все нові варіанти, і доведеться модифікувати вакцини. Компанія Moderna вже змінила свою вакцину з урахуванням появи "південноафриканського" штаму. Будуть і інші "мутанти".

Цілком імовірно, що вакцинація проти коронавірусу може стати сезонною, тому що імунітет виробляється неповний. І вже за три-чотири місяці стає можливим повторне зараження. В одних людей антитіла зберігаються довше, а інші хворіють і двічі, і тричі. Багато що залежить від індивідуальних особливостей організму.

Відмовлятися від вакцинації тільки тому, що вже перехворів, не зовсім розумно, адже може з’явитися той варіант вірусу, до якого імунітету немає. Вірус може знаходити ніші в імунному організмі та далі розмножуватися. Є дані, що ті, хто переніс COVID-19, можуть носити і поширювати вірус. Тому вони мають і далі дотримуватися запобіжних заходів і думати про вакцинацію. Це одна з причин, чому ВООЗ рекомендує вакцинувати всіх.


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/publications/chomu-ukrajintsjam-varto-zrobiti-shcheplennja-vid-koronavirusa-pojasnjujut-vidomi-likari-1541365.html”